Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 61

Jaka ta nowa architektura? Co się zmieni?

Przy okazji ogłoszenia finałowej piątki tegorocznej Nagrody Architektonicznej POLITYKI rozmawiamy o teraźniejszości – i przyszłości – architektury.

Ogłoszenie finalistów w X edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI to dobra okazja, by przez chwilę popatrzeć szerzej na współczesne projektowanie i jego przyszłość. Czy mamy się czym pochwalić przed światem? W którą stronę zmierza architektura i jak odpowiada na dzisiejsze wyzwania? Tak jak w motoryzacji trwa wielka rewolucja przechodzenia ku silnikom napędzanym prądem, a nawet wodorem, tak niechybnie i architektura podążać będzie w niedalekiej przyszłości ku zupełnie nowym, przełomowym rozwiązaniom. Czy już je znamy lub przynajmniej przewidujemy? Czy laureaci naszej nagrody są zwiastunem takich zmian?

Rozmawiamy z Ewą Porębską, szefową najważniejszego w tej części Europy miesięcznika poświęconego architekturze „Architektura Murator”, ale też m.in. jurorką w najważniejszym na świecie konkursie architektonicznym im. Miesa van der Rohe. Oraz z Robertem Koniecznym, architektem wizjonerem, twórcą wielu nagradzanych projektów, jedynym polskim członkiem Francuskiej Akademii Architektury. Rozmowę prowadzi Piotr Sarzyński.

Przystań kajakarska MOSM, Tychy, Paprocany, Projekt: RS+ Robert Skitek. Jeden z finalistów tegorocznej edycji naszej Nagrody ArchitektonicznejTomasz Zakrzewski/archifolio.plPrzystań kajakarska MOSM, Tychy, Paprocany, Projekt: RS+ Robert Skitek. Jeden z finalistów tegorocznej edycji naszej Nagrody Architektonicznej

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama