Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 139

Nie powódź jest głównym bohaterem „Wielkiej wody”

Najbliższe dwa lata Jan Holoubek, laureat Paszportu POLITYKI, spędzi na planie. Zarówno filmowym, jak i serialowym. I opowiada o tym w naszym kulturalnym podkaście.

Jest jednym z najbardziej zapracowanych i płodnych reżyserów średniego pokolenia. Jeszcze w tym roku pojawi się na małych ekranach trzecia część kultowej serii „Rojst”, a na jesieni w kinach widzowie obejrzą zrealizowany przez niego sensacyjny thriller „Doppelganger. Sobowtór” z Jakubem Gierszałem i Tomaszem Schuchardtem w rolach głównych. W planach ma kolejne seriale i fabuły, co sprawia, że przez najbliższe dwa lata praktycznie nie będzie schodził z planu.

W „Wielkiej wodzie” – za którą otrzymał Paszport POLITYKI – powódź jest kluczowa. Ale stanowi zapalnik wydarzeń, nie zaś jego centralny punkt. Głównym bohaterem serialu nie jest powódź – wyjaśnia w podkaście. – Czasami katastrofa buduje wspólnotę. W moim filmie jednoczy w skali makro mieszkańców Wrocławia. A w skali mikro scala rodziny głównych bohaterów, co oczywiście nie wyczerpuje wszystkich sensów tej opowieści społecznej. Z Janem Holoubkiem o blaskach i cieniach serialowej twórczości rozmawia Janusz Wróblewski.

Kadr z serialu „Wielka woda”Robert Pałka/NetflixKadr z serialu „Wielka woda”

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama