Podkast psychologiczny

Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 12

Jak otrzymać dobrą diagnozę psychologiczną dla siebie lub swoich dzieci?

Rozmawiamy z dr Martą Siepsiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psycholożką, psychoterapeutką i diagnostką.

„W wieku 40-lat dowiedziałem się, że mam ADHD”, „Jestem osobą wysoko wrażliwą”, „Córce wyszło 80 w teście inteligencji – co to znaczy?”, „Jak szybko sprawdzić, czy dziecko jest w spektrum autyzmu?” – podobne pytania i deklaracje gęsto przewijają się przez prywatne rozmowy i internetowe fora. Człowiek żyjący we współczesnym świecie z wielu – bardzo zróżnicowanych – powodów często poszukuje rozmaitych diagnoz. Jak się do tego zabierać, żeby uzyskać te właściwe – rzetelne, fachowe i przydatne do poprawy jakości życia (bo zazwyczaj właśnie o to przecież chodzi)? Czego unikać – i kogo unikać jako diagnosty? Czy warto na własną rękę robić sobie – lub swoim dzieciom – kwestionariusze i testy psychologiczne, dostępne dla każdego w internecie? Jak traktować otrzymane wyniki? Co robić, gdy już mamy namiary na sprawdzonego specjalistę od diagnozy, ale termin wizyty wypada dopiero za kilka miesięcy? Co to znaczy dokładne badanie psychologiczne: jak powinno wyglądać i ile czasu trwać?

To tylko część pytań, na które szukałyśmy odpowiedzi w rozmowie z dr Martą Siepsiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psycholożką, psychoterapeutką i diagnostką.

Jak otrzymać dobrą diagnozę psychologiczną dla siebie lub swoich dzieci?Nathan Dumlao/UnsplashJak otrzymać dobrą diagnozę psychologiczną dla siebie lub swoich dzieci?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama