Podkast psychologiczny

Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 19

Lękajmy się z głową. Jak psychoterapia może pomóc?

O walce człowieka z lękiem i o tym, jak mu może w tym pomóc psychoterapeuta, mówi Natalia Kocur, założycielka warszawskiej poradni Pokonaj Lęk.

Jaki jest najbardziej rozpowszechniony problem psychiczny współczesności? Lęk. Ok. 10 proc. ludzi cierpi na jakąś formę zaburzeń lękowych, czy to samoistnych, czy też towarzyszących innym dolegliwościom i schorzeniom psychicznym. Nasze lęki różnią się objawami, nasileniem, częstotliwością. Jak rozpoznać moment, w którym zaczynają panować nad całym życiem człowieka? Dezorganizują je, czynią nieznośnym, wyłączają racjonalne myślenie?

Nadmierny lęk o bliskich, wieczne poczucie, że dziecku coś się stanie, jeśli tylko stracimy je z oczu, nieustający lęk o zdrowie, lęk przed utratą pracy, paraliżujące napady tzw. lęku panicznego, kiedy człowiekowi – bez żadnej fizjologicznej przyczyny – wydaje się, że właśnie umiera...

Jak dopuścić lęk do siebie, a jednocześnie okiełznać, by działał na korzyść człowieka, a nie paraliżował go?Ethan Sykes/UnsplashJak dopuścić lęk do siebie, a jednocześnie okiełznać, by działał na korzyść człowieka, a nie paraliżował go?

Reklama
Reklama