Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 63

Głód, tyfus, ruiny. Tak żyli Polacy i Niemcy w powojennym Gdańsku

O stawaniu się nowego społeczeństwa i miasta po wielkim kataklizmie opowiada prof. Sylwia Bykowska z Instytutu Historii PAN.

Jeden z odcinków słynnego serialu dzieje się w Gdańsku. Bohaterów widzimy z wyszabrowanymi zegarami. A jaki był naprawdę Gdańsk 80 lat temu? W ruinach mieszkali Niemcy, głównie starcy i kobiety z dziećmi. Panował głód i tyfus. Nie było gdzie mieszkać. Mimo przymusowych wysiedleń wielu starych gdańszczan zostało w mieście, do którego stopniowo zaczęli napływać nowi mieszkańcy. O stawaniu się nowego społeczeństwa i miasta po wielkim kataklizmie opowiada prof. Sylwia Bykowska z Instytutu Historii PAN, autorka książki „Między migracją a integracją: społeczeństwo Gdańska w latach 1945–1960”.

Ten odcinek podkastu towarzyszy nowemu wydaniu Pomocnika Historycznego pt. „Prusy. Wzlot i upadek” – od 12 marca w dobrych punktach sprzedaży i na polityka.pl.

***

Dziękujemy, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one dzięki wsparciu cyfrowych prenumeratorów. Ciesz się dostępem do wszystkich, także specjalnych materiałów „Polityki”, i dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

Sylwia BykowskaLeszek Zych/PolitykaSylwia Bykowska
Urzędowa mapa Okręgu Mazurskiego z 1946 r.ANUrzędowa mapa Okręgu Mazurskiego z 1946 r.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama