Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 66

Od Białorusi do Turowa. Co Unia może, a czego nie może

Czy UE może za mało, jak twierdzą jej krytycy, w sprawie sankcji nałożonych na Białoruś? Czy za dużo może, jak się mówi przy okazji postanowienia europejskiego trybunału w sprawie kopalni Turów? Rozmowa z Tomaszem Bieleckim.

Unia Europejska znalazła się w centrum najważniejszych zdarzeń tego tygodnia. Podczas szczytu przywódcy podjęli decyzję o nałożeniu sankcji na reżim Aleksandra Łukaszenki za porwanie opozycyjnego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza. Polska musiała się też zmierzyć ze skutkami orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który w sporze między Pragą a Warszawą orzekł konieczność natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Pociągnęłoby to za sobą zamknięcie sąsiedniej elektrowni, ważnej dla energetycznego bilansu Polski. Rozmowa z Tomaszem Bieleckim, brukselskim korespondentem polskich mediów, w tym „Polityki”.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i kanclerz Niemiec Angela Merkel na majowym szczycie Unii w BrukseliValeria Mongelli / Hans Lucas Agency/ForumSzefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i kanclerz Niemiec Angela Merkel na majowym szczycie Unii w Brukseli

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama