Pomocnik Historyczny

„To nasz!”

Codzienne życie Polaków na Wyspach

Polscy żołnierze czekają z dziewczętami na rozpoczęcie balu w Blackpool, 1943 r. Polscy żołnierze czekają z dziewczętami na rozpoczęcie balu w Blackpool, 1943 r. Getty Images
Swoi wśród obcych, czyli życie codzienne Polaków na Wyspach.
Porucznik nawigator Zbigniew Duńczewski i porucznik pilot Zdzisław Hirsz z 304. dywizjonu bombowego spacerują po londyńskim Piccadilly Circus na przepustce, 1942 r.BEW Porucznik nawigator Zbigniew Duńczewski i porucznik pilot Zdzisław Hirsz z 304. dywizjonu bombowego spacerują po londyńskim Piccadilly Circus na przepustce, 1942 r.

Pierwsze wrażenie. „Nasz masowy przyjazd do Anglii wcale Anglików nie zdziwił, nie speszył ani nie zaskoczył, w kilku godzinach mieliśmy wszystko, a na drugi dzień już byliśmy starzy znajomi, bo każdy Anglik czy Angielka witali nas z uśmiechem, jak starych znajomych” – kiedy te słowa pisał w 1941 r. mechanik 316. dywizjonu myśliwskiego warszawskiego Stefan Małecki, groźba niemieckiej inwazji została już odsunięta.

Początkowo Polacy na Wyspach często oceniali brytyjskie przygotowania do obrony krytycznie, jak Janusz Meissner: „Gdy przybyliśmy do W.

Pomocnik Historyczny „Lotnicy” (100139) z dnia 28.10.2018; Konteksty; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "„To nasz!”"
Reklama