1970
20.12. – po krwawo stłumionych protestach na Wybrzeżu zebrane w trybie pilnym VII Plenum KC PZPR skłoniło Wiesława Gomułkę do rezygnacji z funkcji I sekretarza „ze względu na zły stan zdrowia” i powołało na to stanowisko Edwarda Gierka, dotychczas I sekretarza KW PZPR w Katowicach.
23.12. – prezesem Rady Ministrów został Piotr Jaroszewicz, dotychczasowy premier Józef Cyrankiewicz objął stanowisko przewodniczącego Rady Państwa.
1971
20.01. – Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, finansowanej ze składek społecznych; Obywatelski Komitet Odbudowy zainaugurował swoją działalność 26.01.
22–24.01. – strajki w szczecińskich zakładach pracy, zainicjowane w Stoczni im. Adolfa Warskiego, zakończone po wielogodzinnym spotkaniu stoczniowców z Gierkiem i Jaroszewiczem.
25.01. – siedmiogodzinne spotkanie I sekretarza i premiera ze stoczniowcami z Gdańska zakończone słynnym pytaniem Gierka: „No, więc jak – pomożecie?”.
6–7.02. – na VIII Plenum KC PZPR z KC usunięto Władysława Gomułkę, Zenona Kliszkę i Bolesława Jaszczuka.
11–15.02. – w wyniku strajków w łódzkich zakładach włókienniczych premier Jaroszewicz ogłosił wycofanie się z grudniowych podwyżek cen z dniem 1 marca.
3.03. – pierwsze od 14 lat spotkanie na linii władze–Kościół; prymas Polski kard. Stefan Wyszyński rozmawiał z premierem Jaroszewiczem o normalizacji stosunków.
22.03. – podwyżka cen skupu mięsa i mleka.
12.