Pomocnik Historyczny

PZPR: Pokoleniowa zmiana warty

Katowice. Malowidło przedstawiające Edwarda Gierka, już jako I sekretarza KC PZPR, z górnikami w świątecznych mundurach. Katowice. Malowidło przedstawiające Edwarda Gierka, już jako I sekretarza KC PZPR, z górnikami w świątecznych mundurach. Forum
Zwykle – i słusznie! – pamiętamy o krwawo pacyfikowanych strajkach i ulicznych protestach. W bezpośrednich następstwach Grudnia ’70 można jednak dostrzec punkt kulminacyjny wymiany pokoleniowej na szczytach PZPR.
Ekipa Władysława Gomułki. 19 marca 1969 r., spotkanie I sekretarza KC PZPR z aktywem partyjnym stolicy. Widoczni od lewej: Edward Gierek, Marian Spychalski, Zenon Kliszko, Władysław Gomułka, Józef Kępa, Edward Ochab, Józef Cyrankiewicz. W głębi m.in. Ignacy Loga-Sowiński (w okularach), za nim Stefan Jędrychowski.PAP Ekipa Władysława Gomułki. 19 marca 1969 r., spotkanie I sekretarza KC PZPR z aktywem partyjnym stolicy. Widoczni od lewej: Edward Gierek, Marian Spychalski, Zenon Kliszko, Władysław Gomułka, Józef Kępa, Edward Ochab, Józef Cyrankiewicz. W głębi m.in. Ignacy Loga-Sowiński (w okularach), za nim Stefan Jędrychowski.

Starzy towarzysze. Grudzień 1970 r. jest datą istotną nie tylko w historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale także w dziejach zarządzającej krajem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej; i to nie tylko dlatego, że na stanowisku I sekretarza Edward Gierek zastąpił Władysława Gomułkę. Od rzeczywistej władzy odsuwano kolejnych ludzi Gomułki, zastępując ich na ogół młodszymi ludźmi Gierka. Dopełniała się w ten sposób zainicjowana w 1968 r. pokoleniowa zmiana warty. Ze sceny politycznej schodzili – czy może raczej byli usuwani – starsi działacze, niejednokrotnie jeszcze ze stażem w przedwojennej Komunistycznej Partii Polski lub Polskiej Partii Robotniczej z lat wojny i okupacji.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 8
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >