Pomocnik Historyczny

Pomnik i fundament

Robotnicy Stoczni Gdyńskiej niosą na drzwiach ciało Zbigniewa Godlewskiego, zastrzelonego w rejonie stacji kolei podmiejskiej. Fotografię wykonano na ul. Świętojańskiej, z okna mieszkania prywatnego. Robotnicy Stoczni Gdyńskiej niosą na drzwiach ciało Zbigniewa Godlewskiego, zastrzelonego w rejonie stacji kolei podmiejskiej. Fotografię wykonano na ul. Świętojańskiej, z okna mieszkania prywatnego. KFP
Protesty przeciwko podwyżkom cen zostały krwawo spacyfikowane na rozkaz Władysława Gomułki. Z czasem robotniczy Grudzień ’70, dodany do inteligenckiego Marca ’68, stał się mitem założycielskim opozycji demokratycznej w PRL.
Lech Wałęsa z żoną Danutą składają wieniec w hołdzie poległym stoczniowcom, wczesne lata 70.Fotonova Lech Wałęsa z żoną Danutą składają wieniec w hołdzie poległym stoczniowcom, wczesne lata 70.

Podwyżka. 12 grudnia 1970 r. w sobotni wieczór (aby zapobiec masowemu wykupywaniu towarów) radio i telewizja poinformowały, że drożeje 46 grup artykułów, m.in. mięso i jego przetwory średnio o 17 proc., mąka o 16 proc., ryby o 12 proc., węgiel o 10 proc. Na osłodę obniżono o kilkanaście procent ceny telewizorów, pralek i odkurzaczy, choć wiadomo było, że najubożsi i tak z tego nie skorzystają.

Strajki w Gdańsku. Jako pierwsi zastrajkowali pracownicy Stoczni Gdańskiej im.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 14
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >