Pomocnik Historyczny

Cena szynki

Polityczna cena ograniczonego dobrobytu

Andrzej Czechowicz, zwerbowany przez SB uchodźca i pracownik polskiej sekcji Radia Wolna Europa, propagandowa maskotka pierwszych lat rządów Gierka, podczas konferencji prasowej w Warszawie, 10 marca 1971 r. Andrzej Czechowicz, zwerbowany przez SB uchodźca i pracownik polskiej sekcji Radia Wolna Europa, propagandowa maskotka pierwszych lat rządów Gierka, podczas konferencji prasowej w Warszawie, 10 marca 1971 r. Forum
Pamięć o poprawie bytu Polaków w pierwszej połowie lat 70. jest zapewne źródłem dwuznacznego sentymentu wobec dekady Edwarda Gierka. Dwuznacznego, gdyż z historycznej perspektywy jeszcze lepiej widać, jaką iluzją były nadzieje na głębsze reformy.

Kalkulacja polityczna. Pokutujący do dziś miraż gierkowskiego dobrobytu można łatwiej zrozumieć, gdy porówna się poziom życia w Polsce z innym krajami bloku sowieckiego. W 1969 r. dochód narodowy na głowę mieszkańca PRL był o 10 proc. niższy niż na Węgrzech i aż o 50 proc. niższy niż w NRD. Kraj był biedny, a grudniowe podwyżki cen mogły wiele rodzin zepchnąć w sferę nędzy.

Nowy I sekretarz dobrze zrozumiał lekcję, którą Gomułka odebrał w grudniu 1970 r., a on sam w styczniu i w lutym 1971 r.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena szynki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >