Pomocnik Historyczny

Między skokiem Fortuny a gestem Kozakiewicza

Polscy sportowcy na podium

Powitanie Wojciecha Fortuny, zdobywcy złotego medalu w konkursie skoków na XI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo, Zakopane, luty 1972 r. Powitanie Wojciecha Fortuny, zdobywcy złotego medalu w konkursie skoków na XI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo, Zakopane, luty 1972 r. Reporter
Ekipa Edwarda Gierka doskonale rozumiała, jak sukces sportowy wpływa na emocje społeczne, jak można propagandowo ograć zwycięstwo. A miała o tyle lepiej, że akurat w przypadku sportu dekada należała do udanych.

Kapitan za Reczka. Kiedy Stanisław Kania i Franciszek Szlachcic jechali 18 grudnia 1970 r. na Śląsk, by namówić Edwarda Gierka do objęcia funkcji I sekretarza KC PZPR, polski sport, jak zwykle o tej porze, szykował się do zimowego snu. Nie było wtedy kogoś takiego jak Adam Małysz, kto mógłby poruszyć cały kraj swoimi sukcesami. Od czasu do czasu dawał o sobie znać narciarz alpejski Andrzej Bachleda i to wszystko, na co było nas stać między grudniem a marcem.

W Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki, który odgrywał rolę dzisiejszego Ministerstwa Sportu, urzędnicy mogli więc spokojnie podsumowywać letnie osiągnięcia, mając pewność, że liczba medali i punktowanych miejsc już do końca roku się nie zmieni.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Między skokiem Fortuny a gestem Kozakiewicza"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >