Pomocnik Historyczny

Opozycja epistolarna

1975: rok przełomu

Cenzorskie ingerencje na zdjęciach Agencji Interpress, dokumentujących powitanie Leonida Breżniewa w Warszawie; 1975 r. Władza dbała o swój wizerunek, ale z perspektywy czasu wygląda to jak wykreślanie z historii... Cenzorskie ingerencje na zdjęciach Agencji Interpress, dokumentujących powitanie Leonida Breżniewa w Warszawie; 1975 r. Władza dbała o swój wizerunek, ale z perspektywy czasu wygląda to jak wykreślanie z historii... PAP
Rok ten nie przyniósł w Polsce radykalnych zmian, ale mimo to był przełomowy za sprawą dwóch wydarzeń: podpisania w Helsinkach Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i zgłoszenia przez władze PRL zamiaru zmian w konstytucji.

Paradoks Helsinek. W sierpniu 1975 r. Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, obradująca w Helsinkach, upowszechniła i uprawomocniła pojęcie praw człowieka, dając wschodnioeuropejskim dysydentom do ręki narzędzie walki z komunistycznymi dyktaturami. Najszybciej zrozumiano to w Warszawie. Nie stało się to jednak od razu.

„Nudne pustosłowie, głupie kino, ale cel polityczny jest jasny i dla Rosji ważny: pokazać, że świat uznał rosyjskie podboje terytorialne w Europie po II wojnie światowej i że ta narada zastępuje konferencję pokojową”.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Opozycja epistolarna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >