Pomocnik Historyczny

Wiosna opozycji

Zanim powstał KOR

Zdzisław Najder, twórca i lider Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, (fotografia z lat późniejszych). Zdzisław Najder, twórca i lider Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, (fotografia z lat późniejszych). AN
Zwykło się wiązać narodziny zorganizowanej opozycji demokratycznej z protestami robotniczymi w czerwcu 1976 r. Ale zaczęła się ona instytucjonalizować już od początku tego roku.
Prof. Edward Lipiński, centralna postać opozycji epistolarnej, 1971 r.Forum Prof. Edward Lipiński, centralna postać opozycji epistolarnej, 1971 r.

Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Ożywione sukcesem kampanii protestacyjnej wobec zmian w konstytucji środowiska opozycyjne nie zamierzały rezygnować z wywalczonego prawa do zabierania głosu. 3 maja 1976 r. w Londynie, a parę dni później w kraju, swój program opublikowało Polskie Porozumienie Niepodległościowe. Zakonspirowane ugrupowanie rozpoczęło w ten sposób działalność polegającą na ogłaszaniu memoriałów na rozmaite tematy z zakresu polityki, gospodarki, historii i życia społecznego.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 107
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiosna opozycji"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >