Pomocnik Historyczny

Za i przeciw

Polityka PZPR wobec Kościoła

Spotkanie Edwarda Gierka z prymasem Stefanem Wyszyńskim w ambasadzie polskiej w Rzymie, 1976 r. Spotkanie Edwarda Gierka z prymasem Stefanem Wyszyńskim w ambasadzie polskiej w Rzymie, 1976 r. Forum
Ekipa Gierka zaczęła łagodzić antykościelną politykę Polski Ludowej, choć do końca się jej nie wyrzekła. Kościół nie przeszedł na stronę władzy, a władza nie była już w stanie kontrolować Kościoła. Epoka Gierka torowała drogę do całkowitej emancypacji katolicyzmu w Polsce. Do epoki Jana Pawła II.

Kościół mniej wrogi. Jednym ze sposobów pozyskiwania przez władzę zaufania społecznego mogła być rewizja polityki partii wobec Kościoła. Że jej represyjno-restrykcyjna formuła się nie sprawdza, zdawała sobie sprawę już ekipa późnego Gomułki. Prymas Stefan Wyszyński był dla niej nadal przeciwnikiem numer jeden, lecz w miarę jak narastał kryzys gospodarczo-społeczny, słabła energia do zwalczania Kościoła. W centralnych ośrodkach władzy dawny, motywowany ideologicznie front walki z Kościołem zaczynał ustępować przed podejściem bardziej pragmatycznym.

Pomocnik Historyczny „Dekada Gierka” (100188) z dnia 11.10.2021; Dekada Gierka; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Za i przeciw"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >