Pomocnik Historyczny

Pałacowa rutyna

Pałacowa rutyna. Jak wyglądał typowy dzień królowej Elżbiety

Podczas nagrywania przesłania z okazji Dnia Wspólnoty Narodów, 2004 r. Podczas nagrywania przesłania z okazji Dnia Wspólnoty Narodów, 2004 r. PA / EAST NEWS
Jak wyglądał typowy dzień z życia monarchini.

Pobudka. Każdego ranka Elżbieta II była budzona o godz. 7.30. Zadanie to należało do jej osobistego lokaja, który wchodził do sypialni, aby odsłonić kotary w oknach oraz dostarczyć pierwszą filiżankę herbaty z mlekiem, bez cukru. Jej Wysokość od lat sypiała sama. Do „rozłamu w królewskiej sypialni”, jak sytuację tę dekady temu nazwały media, miało dojść niedługo po koronacji. To właśnie wtedy w londyńskim „Evening Standard” zamieszczono informację o zamówieniu złożonym w jednym z lokalnych sklepów meblowych. Wygodne, pojedyncze łoże do jednej z komnat pałacu Buckingham nabył książę Edynburga. Ponoć pokłócił się z żoną, która za radą premiera Winstona Churchilla odmówiła włączenia do nazwy dynastii nazwiska męża (Mountbatten), a tym samym mieli go nie dziedziczyć potomkowie pary. Wykrzyczał słynne słowa: „Czy jestem tu tylko cholerną amebą?!”. Potem miał wyprowadzić się z małżeńskiej sypialni. Na dobre.

Fakt sypiania w pojedynkę lata później potwierdził Michael Fagan, który 9 lipca 1982 r. dokonał słynnego włamania do pałacu Buckingham. Brytyjczyk przez okno wślizgnął się do królewskiej rezydencji i natrafił na sypialnię monarchini. Niczym jej lokal, jakby nigdy nic rozsunął zasłony. Po latach opisał to w rozmowie z „The Independent”: „Łoże było podwójne, ale na pewno pokój jednoosobowy – spała tam sama. Jej koszula nocna miała nadruk »Liberty« [wolność] i sięgała do kolan. Nagle usiadła. Zastanawiałem się, co powiedzieć, a ona krzyknęła: »Wynoś się, wynoś!« i wyskoczyła z łóżka”. Zdezorientowana i przestraszona obecnością intruza wszczęła alarm.

Oficjalnym wytłumaczeniem oddzielnych sypialni przez lata była jednak wersja traktująca o tym, że książę Filip nawet zimą uwielbiał spać przy otwartym oknie.

Pomocnik Historyczny „Królowa Świata 1926-2022” (100200) z dnia 12.09.2022; Władza królewska na wyspach; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Pałacowa rutyna"
Reklama