Za ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki. Za konsekwentną pracę, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele.
Psychologiczny dreszczowiec z Cate Blanchett w głównej roli (będzie trzeci Oscar?), nowa platforma streamingowa dla fanów małego i dużego ekranu, polska wersja ukraińskiego „Sługi narodu”. Co jeszcze nas czeka?
Międzynarodowe konkursy i festiwale z udziałem gwiazd. Przede wszystkim duża obecność muzyki ukraińskiej. Autorskie podsumowanie 2022 roku w muzyce poważnej.
Świętujemy trzydziestą rocznicę Paszportów z nowym pokoleniem twórców. W czasach kryzysu energetycznego i deficytów budżetowych wyróżnia ich energia i charakteryzuje nadwyżka talentu.
Wybitnej dyrygentce litewskiej kompozytor Mieczysław Wajnberg przyniósł szczęście.
Z okazji zbliżającego się 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego rozmawiamy z jego ambasadorką Agatą Szymczewską, zwyciężczynią edycji z 2006 r. i laureatką Paszportu „Polityki”.
Hasło tegorocznej edycji wiąże się z ustanowionym u nas Rokiem Romantyzmu Polskiego.
To muzyka salonowa, jakiej w XIX w. tworzono wiele, ale ci obecni na płycie byli w większości uczniami Chopina.
Podobnie jak my, po latach pokoju żył w czasach wojny i pandemii. Był pierwszym wybitnym niemieckim kompozytorem o światowym znaczeniu. Jesienią minie 350 lat od śmierci Heinricha Schütza.
Od 24 lutego muzycy ukraińscy są bezrobotni. Jedni wyjechali, drudzy walczą, czasem jeszcze grają na koncertach. Ale teraz mają okazję pokazać się światu i opowiedzieć o swojej kulturze.