Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Chłopi i chłopki

Paszporty POLITYKI 2023: ogłaszamy nominacje! I nową kategorię dla czytelników

Paszporty POLITYKI 2023: wszyscy nominowani Paszporty POLITYKI 2023: wszyscy nominowani KŻ / Polityka
W czwartą dekadę Paszporty wchodzą odświeżone – z nowymi pomysłami, ale też nową energią w polskiej kulturze, czerpaną w dużej mierze z naszej wspólnej ludowej historii.
To już 31. edycja Paszportów POLITYKI!Mirosław Gryń/Polityka To już 31. edycja Paszportów POLITYKI!
.Polityka .
.Polityka .

Zainteresowanie ludową historią Polski z książek historycznych i esejów rozlało się w ostatnich sezonach po całej kulturze. Bestsellerami stawały się kolejne pozycje literatury faktu, z „Chłopkami” Joanny Kuciel-Frydryszak na czele. W Paszportach POLITYKI również takich wątków nie brakuje. Książka nominowanej w tym roku Agnieszki Pajączkowskiej „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” spogląda na mieszkańców wsi przez pryzmat zdjęć, na których uwieczniali sami siebie. Popularni kinowi „Chłopi” nominowanej do Paszportu POLITYKI DK Welchman próbują z nowej, dzisiejszej perspektywy spojrzeć na kanoniczną powieść Władysława Reymonta. „Kos” Pawła Maślony (kolejna nominacja) skupia się na społecznych nierównościach Rzeczypospolitej czasu rozbiorów. Płyta „Huta Luna” śląskiej grupy Furia (niegdyś towarzyszącej Janowi Klacie przy jego teatralnej interpretacji „Wesela” Wyspiańskiego) przekuwa emocje związane z odkrywaniem potężnych nierówności z naszej historii w stosownie potężne brzmienie metalu.

Inaczej podeszliśmy w tym roku do zbierania nominacji. Poprosiliśmy 52 osoby reprezentujące polską krytykę i śledzące kulturalną rzeczywistość, aby wybrały propozycje także spoza sfery, którą się zajmują na co dzień. Chodziło nam o „rozszczelnienie” twardych podziałów, co od razu zaowocowało pierwszą w historii nominacją dla komiksu (Jacek Świdziński), pierwszą nominacją dla płyty metalowej (wspomniana Furia) czy zauważeniem aplikacji edukacyjnej pozwalającej symulować tradycyjne techniki malarskie na tablecie („Glaze”). Zmieniliśmy nazwę jednej z kategorii (Literaturę zastąpiła Książka), a w kolejnych staraliśmy się pokazać to szersze pole widzenia. W kategorii Film po raz kolejny już prezentujemy także typy serialowe, telewizyjne (mamy w nominacjach „Absolutnych debiutantów”). Tradycyjnie wręczymy nagrodę specjalną, Kreatora Kultury, której partnerem jest niezmiennie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. To wszystko będzie można śledzić w transmisji na antenie telewizji TVN oraz w naszych mediach społecznościowych – we wtorek 16 stycznia 2024 r.

Największą spośród tegorocznych innowacji i zarazem naszą propozycją skierowaną do tych wszystkich, którzy towarzyszą nam, kupując lub subskrybując POLITYKĘ w dowolnym formacie, jest oddanie im jednej, dodatkowej kategorii. Po raz pierwszy wręczymy w tym roku Paszport Czytelników. To Państwo wybiorą laureatkę lub laureata spośród wszystkich 21 nominacji, a głosować można już od dziś za pomocą formularza dostępnego subskrybentom lub na wyciętym z gazety formularzu (szczegóły na polityka.pl/plebiscyt).

To Państwo zdecydują, co wpiszemy w jednym z Paszportów POLITYKI w tym roku. Liczymy na wysoką frekwencję.

Gala rozdania Paszportów POLITYKI już 16 stycznia 2024 r.
Śledź Paszporty na Facebooku: facebook.com/paszportypolityki!

Polityka 50.2023 (3443) z dnia 05.12.2023; Paszporty POLITYKI 2023; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłopi i chłopki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama