Pieniądze pierwszych chrześcijan

Święta sakwa
Skarbnik Judasz. Darczyńca Nikodem. Fundator grobu Jezusa Józef z Arymatei. Pierwsi chrześcijanie też musieli mieć pieniądze na działalność gmin, chociaż więcej mówili o Królestwie Bożym.
„Ostatnia wieczerza”. Na pierwszym planie Judasz z sakiewką, fresk Pietro Perugino w kościele Świętego Onufrego we Florencji, ok. 1500 r.
EAST NEWS

„Ostatnia wieczerza”. Na pierwszym planie Judasz z sakiewką, fresk Pietro Perugino w kościele Świętego Onufrego we Florencji, ok. 1500 r.

„Śmierć Jezusa i złożenie do grobu”. Jezus jest podtrzymywany przez Nikodema, z lewej strony jego matka, z prawej święty Jan Ewangelista, Pietro Perugino, 1495 r.
Corbis

„Śmierć Jezusa i złożenie do grobu”. Jezus jest podtrzymywany przez Nikodema, z lewej strony jego matka, z prawej święty Jan Ewangelista, Pietro Perugino, 1495 r.

„Pieta”. Pierwszy z prawej Józef z Arymatei, obraz Rafaela, ok. 1504–05 r.
Corbis

„Pieta”. Pierwszy z prawej Józef z Arymatei, obraz Rafaela, ok. 1504–05 r.

„Pocałunek Judasza” (jego żółta szata symbolizuje zdradę), obraz Giotto di Bondone.
Wikipedia

„Pocałunek Judasza” (jego żółta szata symbolizuje zdradę), obraz Giotto di Bondone.

Kasę apostołów trzymał Judasz. To skojarzenie obracaniem pieniędzmi ze zdradą jakoś naznaczyło historię chrześcijaństwa. Bo Kościół od początku musiał szukać środków do życia. Bez nich nie dałby rady wypełniać polecenia Jezusa: idźcie głosić moją naukę światu. Tymczasem ewangelizacja kosztuje. Od zarania Kościół naznaczony jest więc rozdarciem między być a mieć.

Watykańscy prałaci zarządzający dziś dziesiątkami milionów euro, zbieranymi w Kościele na papiestwo, przywołują apostoła Judasza, gdy chcą podkreślić, że skoro uczniowie Jezusa musieli mieć uporządkowane sprawy finansowe, to tak samo współczesny Kościół musi mieć porządek w papierach. Ale zarazem przestrzegają: kwestia utrzymania Kościoła jest kontrowersyjna, więc uważajmy.

To prawda. Kościół musiał uważać na kwestię pieniędzy od samego początku. Judasz kręci nosem na rozrzutność Marii z Betanii, która namaściła wonnościami stopy Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Funt olejku nardowego to był luksus dla skarbnika nie do przyjęcia. Nie obchodziło go, że ten dar to wyraz uwielbienia dla Jezusa. Tymczasem Judasz zasługiwał raczej na pochwałę, bo robił to, co powinien robić skarbnik – pilnował finansów zalążka Kościoła. Ale do historii przeszedł jako zdrajca z chciwości. To chciwość miała go popchnąć do wydania Jezusa za marne 30 srebrników.

Wyliczono, że takie pieniądze dostawał wtedy prosty robotnik za cztery miesiące pracy albo właściciel zabitego niewolnika tytułem odszkodowania. Ostatecznie Judasz wyrzuca splamione zdradą sztuki srebra w jerozolimskiej świątyni i wiesza się na suchej gałęzi. W innej wersji kupuje za przeklęte srebrniki tzw. Pole Krwi, na którym pęka na pół. Tak czy owak, zdecydowanie negatywny stereotyp Judasza wykształcił się w średniowieczu. W wielu katolickich kulturach lokalnych kukłę Judasza jako chciwego i zdradzieckiego Żyda palono podczas świąt wielkanocnych. W ten między innymi sposób formował się grunt pod ludowy antysemityzm.

Ciekawe, że wielki XX-wieczny poeta amerykański John Robinson Jeffers proponował radykalnie inne odczytanie opowieści o Judaszu. Przedstawiał go jako biednego syna rzemieślnika, wierzącego, że Jezus przyniesie pokój umęczonej powstaniami i okupacją Palestynie, ale Jezus chce wejść do historii jako Syn Boży i po to popycha Judasza do zdrady.

Przekaz ewangeliczny pełen jest kłopotów z pieniądzem. Oto Jezus jako pobożny Żyd powinien zapłacić podatek na świątynię jerozolimską. Płacił go każdy Żyd powyżej 20 roku życia – w wysokości dwóch drachm (równowartość dwóch dni pracy). Ale kiedy przychodzą poborcy, apostoł Piotr oświadcza, że Jezus nie płaci tego podatku. Jak to? No przecież syna Tego, któremu wzniesiono Dom Boży, podatek nie obowiązuje. Ale Jezus nie chce gorszyć Żydów. Poleca Piotrowi iść złowić rybę w jeziorze, a w pyszczku znajdzie monetę wartości czterech drachm, zwaną stater. „Weź go i daj im za mnie i za siebie”.

Inny problem z podatkiem, tym razem należnym państwu rzymskiemu, Jezus rozwiązuje w podobnym duchu. Zachowuje się jak lojalny poddany, a nie żydowski zelota, buntownik. To musiało zaskakiwać. Bo w końcu Żydzi żyli pod okupacją. Część ich ówczesnej elity religijnej i politycznej to akceptowała, ale ubogi lud żydowski był oporny. Oczekiwał, że skoro w Jezusie niektórzy widzą Mesjasza, spodziewanego Króla Żydowskiego, to Jezus powinien wezwać do bojkotu podatkowego i do walki o wolność i sprawiedliwość.

I to jest sedno sprawy. Jezus nie mówi o wolnym handlu, o swobodnym przepływie ludzi i kapitału ani nie chłoszcze słowem sprzedajnych i kolaboranckich elit. Mówi o wolności ducha, doświadczeniu mistycznym, Królestwie Bożym, które nie jest z doczesnego świata, o moralnym odrodzeniu człowieka. De facto odrzuca ludowy polityczny mesjanizm, walkę o niepodległość. Więc lud nie ma problemu, by wołać do Piłata: uwolnij Barabasza (który był zelotą). Pacyfizm Jezusa dla ludu był nieprzekonujący. Niech Piłat pośle na śmierć tego naiwniaka i słabeusza.

A jednak to ten rzekomo pożyteczny politycznie dla reżimu Jezus głosił idee, które odmienią świat bardziej niż rewolucje i powstania. Nawet w olejku nardowym widać błysk tej rewolucyjności. Jezus nie obraża się na Marię za rozrzutność czy za gest w stylu celebryckim. Nie ma w nim nic z surowego ascety. Nie stroni od zabaw i wesel. Nie potępia ludzi z góry, hurtem, tylko dlatego, że należą do jakiejś źle widzianej grupy społecznej czy środowiska. Owszem, potępia bogaczy, tych obnoszących się ze swą majętnością, ale daje także im szansę duchowego odrodzenia, oczyszczenia się z moralnej korupcji, jaką grozi bogactwo. I to przyciąga do niego niektórych bogaczy.

Czytaj także

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną