Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Mecz polityczny

1:0 dla Solidarności

Na boisku Lechia walczyła dzielnie. Zwycięską bramkę strzelił polski zawodnik, ale grający w barwach drużyny włoskiej – Zbigniew Boniek. Na boisku Lechia walczyła dzielnie. Zwycięską bramkę strzelił polski zawodnik, ale grający w barwach drużyny włoskiej – Zbigniew Boniek. AN
30 lat temu został rozegrany mecz Lechia Gdańsk-Juventus Turyn. Na boisku wygrała drużyna włoska, ale prawdziwym triumfatorem Pucharu Zdobywców Pucharów okazała się zdelegalizowana Solidarność.
Wśród 30 tys. kibiców znalazł się również Lech Wałęsa.AN Wśród 30 tys. kibiców znalazł się również Lech Wałęsa.

Lechia Gdańsk była w PRL klubem wyjątkowym pod tym względem, że jej kibice wielokrotnie angażowali się w działania o charakterze opozycyjnym. Jej fanami było wielu działaczy – zwłaszcza Ruchu Młodej Polski i Wolnych Związków Zawodowych. Mecze drużyny były wielokrotnie wykorzystywane do manifestacji poglądów politycznych. Już w 1971 r. w Poznaniu gdańszczanie – ściśle otoczeni przez uzbrojone oddziały milicyjne – skandowali: „Powtórzymy Grudzień!

Polityka 39.2013 (2926) z dnia 24.09.2013; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Mecz polityczny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021