Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Nasz najlepszy świat

Nie jest tak źle, jak mówią inni

Rodzaje kaźni w średniowieczu. Kolorowy drzeworyt niemiecki z 1512 r. Rodzaje kaźni w średniowieczu. Kolorowy drzeworyt niemiecki z 1512 r. AKG / EAST NEWS
Marian Turski, członek międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, żachnął się na ten artykuł, zanim został napisany: Jak można mówić, że XX w. był najbardziej pokojowym w dziejach ludzkości! Dwie wojny światowe, przemysłowe ludobójstwo...
Wprawdzie również kobiety prowadziły wojny, jednak w społeczeństwach, w których kobiety odgrywają większą rolę, z reguły jest mniej zorganizowanej przemocy.Wikipedia Wprawdzie również kobiety prowadziły wojny, jednak w społeczeństwach, w których kobiety odgrywają większą rolę, z reguły jest mniej zorganizowanej przemocy.

Wielu badaczy – historyków i antropologów – twierdzi, że statystycznie od ponad stu lat żyjemy na najlepszym ze światów. Przy czym Ian Morris, autor fascynującej książki „Wojna. Do czego jest przydatna?” (War. What is it Good For?, 2013 r.), archeolog i politolog z Uniwersytetu Stanforda, z całym przekonaniem twierdzi, że mimo nagromadzenia zbrodni wojennych i planowego ludobójstwa wiek XX był w dziejach rodzaju ludzkiego łagodniejszy od wszystkich poprzednich. I przedstawia chłodne rachunki.

Polityka 16.2014 (2954) z dnia 15.04.2014; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasz najlepszy świat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022