Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Madziarzy jak Tatarzy

Węgier nie zawsze bratanek

Mieszkaniec Galicji powieszony przez Madziarów Mieszkaniec Galicji powieszony przez Madziarów AKG / BEW
Podczas pierwszej wojny światowej polską opinią publiczną wstrząsały opowieści o brutalności wojsk węgierskich w Galicji. Węgrzy blokowali też niepodległościowe aspiracje Polaków w monarchii habsburskiej.
Budapesztański premier Istvan Tisza. Wykluczał utworzenie samodzielnego państwa polskiego.AKG/EAST NEWS Budapesztański premier Istvan Tisza. Wykluczał utworzenie samodzielnego państwa polskiego.

Mimo późniejszych napięć polska opinia publiczna w Galicji oraz węgierskie elity miały podobny stosunek do śmierci arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, która uruchomiła zdarzenia prowadzące do wybuchu wojny ogólnoeuropejskiej. „Pijany hrabia Battyanyi zaczął rozmawiać ze swoimi ziomkami po węgiersku. Nie rozumiano ani słowa. Inni panowie milczeli, spoglądali po kolei na mówiących i czekali, bądź co bądź nieco stropieni. (…) Chwilami wybuchali wszyscy głośnym śmiechem.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Madziarzy jak Tatarzy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022