Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Dobrowolne zesłanie

Wierne żony dekabrystów

Dekabryści na placu Senackim w Petersburgu, 1825 r. – akwarela z epoki. Dekabryści na placu Senackim w Petersburgu, 1825 r. – akwarela z epoki. AKG / BEW
„One pozostawiły wszystko: swoje wysokie urodzenie, bogactwo, znajomych, przyjaciół i rodzinę. Złożyły tę ofiarę, by spełnić największy obowiązek moralny, jaki tylko mógł istnieć. Choć nie popełniły żadnego przestępstwa, musiały przez 25 lat dzielić los swych skazanych na 25-letnie zesłanie mężów” – zachwycał się żonami dekabrystów Fiodor Dostojewski.
Aleksandra MurawiowAN Aleksandra Murawiow

14 (26) grudnia 1825 r. na placu Senackim w Petersburgu rozpoczyna się powstanie. W tym dniu liderzy rewolty, oficerowie z najbardziej elitarnych pułków armii cesarskiej i członkowie najznamienitszych rodzin szlacheckich, zamierzali nie dopuścić do złożenia przysięgi nowemu cesarzowi Mikołajowi I przez wojsko i Senat, opanować Pałac Zimowy i Twierdzę Piotra i Pawła, a carską rodzinę zaaresztować lub nawet wymordować, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Następnym krokiem byłoby zmuszenie Senatu do opublikowania manifestu ogłaszającego zniesienie samowładztwa i pańszczyzny, wprowadzającego konstytucję, sąd przysięgłych, swobodę prasy i wyznania.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Historia; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobrowolne zesłanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021