Historia

Biali murzyni

Europejczycy w muzułmańskiej niewoli

Rycerze zakonu św. Jana w walce z muzułmańskimi korsarzami; grafika z XVI w. Rycerze zakonu św. Jana w walce z muzułmańskimi korsarzami; grafika z XVI w. Culture Club / Getty Images
W historii niewolnictwa jest też i ten rozdział. W XVI–XVIII w. niewolniczy los spotkał miliony Europejczyków, wśród których był również autor „Don Kichota”.
Miedzioryt przedstawiający targ niewolników w Konstantynopolu, XVII w.British Library/AKG/BEW Miedzioryt przedstawiający targ niewolników w Konstantynopolu, XVII w.

Rankiem 26 września 1575 r. hiszpańska galera „Sol”, po długiej, siedmiotygodniowej podróży z Neapolu, zbliżała się powoli do portu w Barcelonie. Kiedy wydawało się, że bezpieczna przystań jest na wyciągnięcie ręki, okręt został zaatakowany przez eskadrę algierskich piratów pod dowództwem Arnauta Mamiego, albańskiego renegata i słynnego muzułmańskiego admirała. Po krótkiej obronie (część załogi wraz z kapitanem zginęła w walce) galerę zdobyto i zaciągnięto do Algieru.

Polityka 7.2015 (2996) z dnia 10.02.2015; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Biali murzyni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020