Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Cargo pietruszka

PLL Lot: Szpiegowskie Linie Lotnicze

Lotnisko Okęcie, 1973 r.: właśnie wylądował samolot Mikołaj Kopernik. Lotnisko Okęcie, 1973 r.: właśnie wylądował samolot Mikołaj Kopernik. Jan Morek / PAP
Polskie Linie Lotnicze przez lata dokonywały cudów akrobacji, przewożąc tajne ładunki broni. W placówkach Lotu na Zachodzie lokowano też agentów, którzy zbierali dane wywiadowcze.
Dla załóg PLL Lot przewóz tzw. materiałów specjalnych był tajemnicą poliszynela, w żargonie lotniczym mówiono na takie cargo pietruszka.Narodowe Archiwum Cyfrowe Dla załóg PLL Lot przewóz tzw. materiałów specjalnych był tajemnicą poliszynela, w żargonie lotniczym mówiono na takie cargo pietruszka.

Rejsowy samolot PLL Lot wylądował 22 sierpnia 1981 r. na lotnisku w Bejrucie zgodnie z rozkładem. Szybko podjechała do niego ekipa bagażowa oraz samochód z cateringiem, a załoga szykowała się na lot powrotny do Warszawy. Wyjątkowo w tym dniu przy samolocie znalazł się libański celnik. Po otwarciu luku jedna z walizek otworzyła się i wypadło z niej kilka pistoletów. Zrobiło się duże zamieszanie, pojawiła policja, a jeden z polskich pilotów krzyknął: „W co oni nas wpie…”.

Polityka 10.2015 (2999) z dnia 03.03.2015; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Cargo pietruszka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022