Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Historia

Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki

Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki i jak Napoleon sprzedał Luizjanę

Podpisanie aktu sprzedaży Luizjany na rzecz Stanów Zjednoczonych Ameryki Podpisanie aktu sprzedaży Luizjany na rzecz Stanów Zjednoczonych Ameryki New York Public Library / Getty Images
To był pierwszy z dwóch najlepszych interesów Stanów Zjednoczonych w XIX w. W 1803 r., przed kupieniem od Rosji Alaski, Amerykanie wynegocjowali z Francją nabycie Luizjany.
MS/Polityka

Kraina, nazywana przez Francuzów Luizjaną, obejmowała terytorium 15 dzisiejszych stanów USA i dwie prowincje kanadyjskie: całe dzisiejsze Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahomę, Nebraskę, część Minnesoty położoną na zachodnim brzegu Missisipi, Północną Dakotę, większość Dakoty Południowej, część Nowego Meksyku, północny Teksas, kawałki Montany, Wyoming, Colorado, Luizjanę na zachód od Missisipi wraz z miastem Nowy Orlean i niewielkie terytoria w dzisiejszych kanadyjskich prowincjach Alberta i Saskatchewan. Lwią część ówczesnego francuskiego imperium amerykańskiego. Cały amerykański środkowy zachód jest upstrzony francuskimi nazwami obecnie wielkich miast. Samochód Cadillac został nazwany na cześć założyciela Detroit…

Prezydent Jefferson nazwał ten zakup „obszernym zabezpieczeniem naszej przyszłości i rozległym obszarem dla błogosławieństw wolności”. Stany Zjednoczone podwoiły swoje terytorium. Chodziło jednak nie tylko, i nie przede wszystkim, o terytorium.

Francja podchodziła do sprawy swoich kolonii w Ameryce strategicznie – nie było to spontaniczne osadnictwo Anglików. Eksploracja Missisipi nie była przypadkiem. Należało opanować drogi wodne – tylko one w ogromnym kraju zapewniały transport. Już w XVII w. gen. Frontenac budował dobrze umocnione forty nad jeziorem Ontario, potem Erie, a wreszcie posłyszano od Indian o wielkiej rzece przepływającej kawał kraju. To była Missisipi. U jej ujścia założono miasto, które na cześć rządzącego wtedy Francją Filipa Orleańskiego nazwano Nowym Orleanem. Gdyby zrealizowano wyjściowy plan zbudowania nad rzeką linii fortów łączących się z tymi nad Erie, Francuzi mogliby opanować całą Amerykę Północną.

Bo tereny przyszłego Montrealu i Quebecu podróżnicy z Francji odkryli jeszcze w XVI w.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Historia; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki"
Reklama