Historia

Zagrożenie Noblem

Pokojowa Nagroda Nobla dla Wałęsy: zmora władz PRL

Danuta Wałęsa i syn Bogdan podczas ceremonii w Oslo, gdzie odebrali nagrodę w imieniu Lecha, 10 grudnia 1983 r. Danuta Wałęsa i syn Bogdan podczas ceremonii w Oslo, gdzie odebrali nagrodę w imieniu Lecha, 10 grudnia 1983 r. Helmuth Lohmann / AP
W 1983 r. władze PRL wysłały oficjalny protest przeciwko przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Był to drugi tego rodzaju przypadek w historii. Pierwszy miał miejsce w 1935 r., kiedy protestowała III Rzesza.
Lech Wałęsa wraz z rodziną ogląda w Gdańsku nagranie z wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 19 grudnia 1983 r.Wojtek Laski/EAST NEWS Lech Wałęsa wraz z rodziną ogląda w Gdańsku nagranie z wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 19 grudnia 1983 r.

O ile wyróżnienie przewodniczącego NSZZ Solidarność (związku zdelegalizowanego po wprowadzeniu stanu wojennego) Pokojową Nagrodą Nobla było dla zwykłych Polaków i działaczy opozycji powodem do radości, o tyle dla przywódców PRL wręcz klęską. Nic zatem dziwnego, że zareagowały bardzo nerwowo.

Jak alarmował jeszcze w 1982 r. dyrektor Departamentu I MSW (czyli wywiadu) Fabian Dmowski, „zainicjowana przez środowiska wrogiej emigracji politycznej kampania na rzecz przyznania L. Wałęsie pokojowej nagrody Nobla zyskuje poparcie niektórych prawicowych kół na Zachodzie i organizacji prezentujących zdecydowanie antypolskie stanowisko”.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagrożenie Noblem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021