Historia

Zagrożenie Noblem

Pokojowa Nagroda Nobla dla Wałęsy: zmora władz PRL

Danuta Wałęsa i syn Bogdan podczas ceremonii w Oslo, gdzie odebrali nagrodę w imieniu Lecha, 10 grudnia 1983 r. Danuta Wałęsa i syn Bogdan podczas ceremonii w Oslo, gdzie odebrali nagrodę w imieniu Lecha, 10 grudnia 1983 r. Helmuth Lohmann / AP
W 1983 r. władze PRL wysłały oficjalny protest przeciwko przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Był to drugi tego rodzaju przypadek w historii. Pierwszy miał miejsce w 1935 r., kiedy protestowała III Rzesza.
Lech Wałęsa wraz z rodziną ogląda w Gdańsku nagranie z wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 19 grudnia 1983 r.Wojtek Laski/EAST NEWS Lech Wałęsa wraz z rodziną ogląda w Gdańsku nagranie z wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 19 grudnia 1983 r.

O ile wyróżnienie przewodniczącego NSZZ Solidarność (związku zdelegalizowanego po wprowadzeniu stanu wojennego) Pokojową Nagrodą Nobla było dla zwykłych Polaków i działaczy opozycji powodem do radości, o tyle dla przywódców PRL wręcz klęską. Nic zatem dziwnego, że zareagowały bardzo nerwowo.

Jak alarmował jeszcze w 1982 r. dyrektor Departamentu I MSW (czyli wywiadu) Fabian Dmowski, „zainicjowana przez środowiska wrogiej emigracji politycznej kampania na rzecz przyznania L.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama