Historia

Chrześcijanie i Inni

Sobór watykański: jak Kościół zmienił stosunek do islamu

Pontyfikat papieża Pawła VI rozpoczął się 30 czerwca 1963 r. już w trakcie trwania II Soboru Watykańskiego. Pontyfikat papieża Pawła VI rozpoczął się 30 czerwca 1963 r. już w trakcie trwania II Soboru Watykańskiego. Archivi Farabola / EAST NEWS
Pół wieku temu papież Paweł VI podpisał i ogłosił przełomową deklarację „Nostra aetate” (W naszej epoce) o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.
Jan Paweł II i syryjski mufti Ahmed Kaftaro spotkali się w meczecie w Damaszku 6 maja 2001 r.AFP Photo/Sana Jan Paweł II i syryjski mufti Ahmed Kaftaro spotkali się w meczecie w Damaszku 6 maja 2001 r.

Ten najkrótszy z dokumentów uchwalonych na II Soborze Watykańskim (1962–65) odbił się szczególnie mocnym echem w świecie pozakatolickim. Do dzisiaj jest jednym z najchętniej cytowanych i dyskutowanych. Deklaracja początkowo nie była planowana w formie, jaką ostatecznie przyjęła. Biskupi i teologowie zaczęli pracować nad dokumentem o stosunku Kościoła do Żydów, a nie do innych religii. Lecz w trakcie dyskusji coraz wyraźniej rysowała się potrzeba zajęcia się i tym tematem – właśnie w kontekście stosunku do religii żydowskiej.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Włoski strajk na polskich drogach

Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?

Adam Grzeszak
21.05.2019
Reklama