Historia

Chrześcijanie i Inni

Sobór watykański: jak Kościół zmienił stosunek do islamu

Pontyfikat papieża Pawła VI rozpoczął się 30 czerwca 1963 r. już w trakcie trwania II Soboru Watykańskiego. Pontyfikat papieża Pawła VI rozpoczął się 30 czerwca 1963 r. już w trakcie trwania II Soboru Watykańskiego. Archivi Farabola / EAST NEWS
Pół wieku temu papież Paweł VI podpisał i ogłosił przełomową deklarację „Nostra aetate” (W naszej epoce) o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.
Jan Paweł II i syryjski mufti Ahmed Kaftaro spotkali się w meczecie w Damaszku 6 maja 2001 r.AFP Photo/Sana Jan Paweł II i syryjski mufti Ahmed Kaftaro spotkali się w meczecie w Damaszku 6 maja 2001 r.

Ten najkrótszy z dokumentów uchwalonych na II Soborze Watykańskim (1962–65) odbił się szczególnie mocnym echem w świecie pozakatolickim. Do dzisiaj jest jednym z najchętniej cytowanych i dyskutowanych. Deklaracja początkowo nie była planowana w formie, jaką ostatecznie przyjęła. Biskupi i teologowie zaczęli pracować nad dokumentem o stosunku Kościoła do Żydów, a nie do innych religii. Lecz w trakcie dyskusji coraz wyraźniej rysowała się potrzeba zajęcia się i tym tematem – właśnie w kontekście stosunku do religii żydowskiej.

Polityka 43.2015 (3032) z dnia 20.10.2015; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Chrześcijanie i Inni"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polscy autorzy plagiatorzy

Dzisiejszy czytelnik potrafi szybko wytropić podobieństwa i oskarżyć o plagiat. Przekonali się o tym kolejni polscy autorzy.

Aleksandra Żelazińska
12.10.2019