Historia

Tropy z Rusi

Rosyjsko-ukraińskie spory o Włodzimierza Wielkiego

Kijowski pomnik św. Włodzimierza na prawym brzegu Dniepru Kijowski pomnik św. Włodzimierza na prawym brzegu Dniepru Maxal Tamor/Alamy Stock Photo / BEW
Kijów i Moskwa walczą o swój mit założycielski. W roli głównej tego sporu znalazł się Włodzimierz Wielki – pierwszy chrześcijański władca Rusi Kijowskiej i wspólny patron Rosji i Ukrainy.
Model pomnika Włodzimierza Wielkiego, który 4 listopada zostanie odsłonięty w Moskwie. Przy drabinie twórca dzieła, rzeźbiarz Saławat Szczerbakow.Yuri Kochetkov/EPA/PAP Model pomnika Włodzimierza Wielkiego, który 4 listopada zostanie odsłonięty w Moskwie. Przy drabinie twórca dzieła, rzeźbiarz Saławat Szczerbakow.

Będzie to z pewnością największy z istniejących pomników Włodzimierza Wielkiego. Licząca 24 m wysokości figura kijowskiego księcia zostanie oficjalnie odsłonięta w Moskwie 4 listopada, obchodzonego przez Rosjan jako Dzień Jedności Narodowej. Jednocześnie będzie to kulminacyjny punkt przypadającej na ten rok 1000. rocznicy śmierci Włodzimierza.

Jak przystało na chrzciciela i świętego, w prawej ręce Włodzimierz będzie dzierżył krzyż – symbol chrześcijaństwa, które przyjął w imieniu całej Rusi.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Tropy z Rusi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021