„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Śmierć w błocie

Azincourt – największe zwycięstwo Henryka V

Król Anglii Henryk V Lancaster traktował swe prawa do francuskiej korony śmiertelnie poważnie. Król Anglii Henryk V Lancaster traktował swe prawa do francuskiej korony śmiertelnie poważnie. The Print Collector / BEW
W dziejach Europy trudno znaleźć zwycięstwo tak słynne i tak daremne, jak triumf króla Anglii Henryka V pod Azincourt w 1415 r.
Henryk V, wykorzystując znakomicie teren, ustawił swoich łuczników na skrzydłach, na granicach obu lasów górujących nieco nad polem bitwy.Mary Evans Picture Library/BEW Henryk V, wykorzystując znakomicie teren, ustawił swoich łuczników na skrzydłach, na granicach obu lasów górujących nieco nad polem bitwy.

Szlachta dziś w Anglii w miękkim śpiąca łożu/Przekleństwem swoją nazwie nieobecność!/A mało będzie herby swoje cenić, Kiedy usłyszy szczęśliwego męża/Co w dniu świętego Kryspina tu walczył” (tłum. Leon Ulrich).

Tak, według Szekspira, miał zagrzewać przed bitwą pod Azincourt Henryk V. Kronikarze zapamiętali ją jednak inaczej. Wedle historycznych przekazów, zwracając się do swoich ludzi, w większości plebejskiej piechoty i łuczników, monarcha motywował ich nie prorokowaniem przyszłej sławy, lecz uświadomieniem prostego faktu – on sam, kilku możnych tworzących jego sztab i nieliczni angielscy rycerze w razie porażki mogą liczyć na pardon i powrót do ojczyzny po zapłaceniu okupu.

Polityka 45.2015 (3034) z dnia 03.11.2015; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć w błocie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021