Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Śmierć w błocie

Azincourt – największe zwycięstwo Henryka V

Król Anglii Henryk V Lancaster traktował swe prawa do francuskiej korony śmiertelnie poważnie. Król Anglii Henryk V Lancaster traktował swe prawa do francuskiej korony śmiertelnie poważnie. The Print Collector / BEW
W dziejach Europy trudno znaleźć zwycięstwo tak słynne i tak daremne, jak triumf króla Anglii Henryka V pod Azincourt w 1415 r.
Henryk V, wykorzystując znakomicie teren, ustawił swoich łuczników na skrzydłach, na granicach obu lasów górujących nieco nad polem bitwy.Mary Evans Picture Library/BEW Henryk V, wykorzystując znakomicie teren, ustawił swoich łuczników na skrzydłach, na granicach obu lasów górujących nieco nad polem bitwy.

Szlachta dziś w Anglii w miękkim śpiąca łożu/Przekleństwem swoją nazwie nieobecność!/A mało będzie herby swoje cenić, Kiedy usłyszy szczęśliwego męża/Co w dniu świętego Kryspina tu walczył” (tłum. Leon Ulrich).

Tak, według Szekspira, miał zagrzewać przed bitwą pod Azincourt Henryk V. Kronikarze zapamiętali ją jednak inaczej. Wedle historycznych przekazów, zwracając się do swoich ludzi, w większości plebejskiej piechoty i łuczników, monarcha motywował ich nie prorokowaniem przyszłej sławy, lecz uświadomieniem prostego faktu – on sam, kilku możnych tworzących jego sztab i nieliczni angielscy rycerze w razie porażki mogą liczyć na pardon i powrót do ojczyzny po zapłaceniu okupu.

Polityka 45.2015 (3034) z dnia 03.11.2015; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć w błocie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?