Historia

Został kamień na kamieniu

Co Polska zawdzięcza epoce lodowcowej

Wielkopolski Giecz – jeden z ośrodków władzy dynastii piastowskiej, na zdjęciu widać kamienne pozostałości rotundy z X w. Wielkopolski Giecz – jeden z ośrodków władzy dynastii piastowskiej, na zdjęciu widać kamienne pozostałości rotundy z X w. Wiesław Stępień, Włodzimierz Wysocki
Polska, ściślej jej terytorium, jest dzieckiem epoki lodowcowej. Zawdzięcza jej nie tylko krajobraz. Także kamienie węgielne – dosłownie – państwowości.
Kamień św. Wojciecha w Leosi na Pomorzu, który miał być wykorzystywany jako ambona; głazy narzutowe można spotkać w całej Polsce. Kamień św. Wojciecha w Leosi na Pomorzu, który miał być wykorzystywany jako ambona; głazy narzutowe można spotkać w całej Polsce.

Hrabia Edward Raczyński (ten od poznańskiej biblioteki) kilkakrotnie odwiedzał to miejsce. Wynajmował łódź i kazał się wozić na tę bezludną w XIX w. wyspę. Jej krajobraz pobudzał wyobraźnię. Wyraźny kilkumetrowy pagór nie pasował do zupełnie płaskiego otoczenia jeziora. Wzgórze morenowe? Po bliższym rozejrzeniu się stawało się jasne, że to regularny kolisty wał. Hrabia nie miał wątpliwości – to dzieło rąk ludzkich. W obrębie wału widoczne było niezwykłe nagromadzenie głazów i mniejszych kamieni.

Polityka 13.2016 (3052) z dnia 22.03.2016; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Został kamień na kamieniu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020