Historia

Przeszłość, która nie chce przeminąć

Ernst Nolte, kontrowersyjny badacz faszyzmu

Ernst Nolte w swoim berlińskim mieszkaniu w 2006 r. Ernst Nolte w swoim berlińskim mieszkaniu w 2006 r. Martin Lengemann/Ullstein Bild / BEW
Ernst Nolte, zmarły niedawno w wieku 93 lat filozof, politolog i historyk, znany był szeroko w świecie ze swych badań nad faszyzmem i z udziału w słynnym niemieckim sporze historyków.

Starszego ode mnie o 12 lat badacza poznałem na jakiejś konferencji ok. 1983 r. w Berlinie. Nolte powiedział z trybuny, że Auschwitz należy wymieniać jednym tchem z Katyniem. „Są to zjawiska porównywalne” – stwierdził. Zaprotestowałem, mówiąc, że Auschwitz należy porównywać z całym Archipelagiem Gułag. Nolte przyjął tę korektę. Równanie Auschwitz = Archipelag Gułag pojawia się bardzo często w jego dziełach.

Rozgłos zdobył Nolte w wieku lat 40 książką „Der Faschismus in seiner Epoche: die Action Française, der italienische Faschismus, der Nationalsozialismus”.

Polityka 37.2016 (3076) z dnia 06.09.2016; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeszłość, która nie chce przeminąć"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Michał Goleniewski – superszpieg początków zimnej wojny

Michał Goleniewski, oficer polskiego wywiadu i zaufany współpracownik radzieckiego KGB, pracował dla CIA. Był najważniejszym szpiegiem na początku zimnej wojny.

Grzegorz Rzeczkowski
22.10.2021