Historia

Armia pobita przed wojną

Wielkie czystki w Armii Czerwonej

Moskwa 1937 r., na trybunie honorowej Stalin, partyjni oficjele i dowódcy Armii Czerwonej. W dolnym rzędzie, pierwszy od lewej stoi Michaił Tuchaczewski. Od niego zaczęła się wielka czystka w wojsku. Moskwa 1937 r., na trybunie honorowej Stalin, partyjni oficjele i dowódcy Armii Czerwonej. W dolnym rzędzie, pierwszy od lewej stoi Michaił Tuchaczewski. Od niego zaczęła się wielka czystka w wojsku. Bettmann Archive / Getty Images
Zapoczątkowana latem 1937 r. czystka osłabiła Armię Czerwoną tak, że gdy Niemcy napadły na ZSRR, obrońcy mogli się tylko cofać lub ginąć. Stalin, który w miejsce doświadczonych wojskowych wprowadził ludzi bez wprawy i autorytetu, skazał kraj na olbrzymie straty.
Lipiec 1941 r., czerwonoarmiści wzięci do niewoli.Ullstein Bild/Getty Images Lipiec 1941 r., czerwonoarmiści wzięci do niewoli.

Nazywają nas mieczem rewolucji (…) Miecz ten troszeczkę, ciut-ciut się stępił. Trzeba go naostrzyć. Myślę, że… Komitetowi Centralnemu, towarzyszowi Stalinowi możemy powiedzieć, że miecz ten będzie naostrzony” – tak wiosną 1937 r. Nikołaj Jeżow, ówczesny szef NKWD (patrz POLITYKA 31) zapowiadał czystkę w państwie. Miała też dotknąć Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej.

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Historia; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Armia pobita przed wojną"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020