Historia

Wieprze przeciw śledziom

Zapusty, czyli średniowieczne pożegnanie z obfitością

Pieter Bruegel Starszy „Walka karnawału z postem”, 1559 r. Pieter Bruegel Starszy „Walka karnawału z postem”, 1559 r. Leemage/Corbis / Getty Images
Zapusty to czas przejścia z karnawału w post. Słowo karnawał pochodzi od łacińskiego carne vale, pożegnanie mięsa. Jedzenie bowiem wytyczało wyrazistą linię pomiędzy przyjemnością a umartwieniem, zaspokojeniem a wyrzutami sumienia.
Pieter Bruegel Starszy „Kukania”, 1525/30–1569 r.AKG/BEW Pieter Bruegel Starszy „Kukania”, 1525/30–1569 r.

Na słynnym obrazie Pietera Bruegla zastępy karnawału prowadzi brzuchaty pijus, usadowiony okrakiem na pękatej beczce. W ręku dzierży rożen z głową prosięcia, pieczystym z kaczki oraz kiełbasą, a na głowie ma pasztet. Jego armii towarzyszą ogryzione kości, skorupki jajek, gofry oraz naleśniki, tradycyjnie spożywane w Niderlandach w zapusty. Tymczasem jego wychudzony przeciwnik podróżuje na platformie przybranej postnymi preclami i sucharami. Jego bronią jest łopata do wyciągania chleba z pieca, ale zamiast chleba znajdują się na niej dwa chude śledzie, tradycyjny postny pokarm.

Polityka 6.2018 (3147) z dnia 06.02.2018; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Wieprze przeciw śledziom"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021