II RP z perspektywy PRL

Druga Rzeczpospolita w objęciach PRL
Władze Polski Ludowej wykorzystywały rocznice odzyskania niepodległości w 1918 r., aby narzucić społeczeństwu swoją interpretację. Przykrawany obraz II RP wpisywał się w kolejne etapy realnego socjalizmu.
Wizerunek Marszałka do kupienia na straganie w Nowym Targu, 1987 r.
Zenon Zyburtowicz/EAST NEWS

Wizerunek Marszałka do kupienia na straganie w Nowym Targu, 1987 r.

Na VII Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich we Wrocławiu we wrześniu 1948 r. dziejami II RP się nie zajmowano, mimo że odbył się on tuż przed 30. rocznicą odzyskania niepodległości. Historycy wyraźnie unikali interwencji w świat polityki, w którym ostre oceny Polski przedwrześniowej dominowały (nie tylko w kraju, także na emigracji) i należały do rytualnych zaklęć epoki (zresztą obowiązywał wówczas dekret zapowiadający sąd nad winnymi klęski wrześniowej i faszyzacji ustroju).

W latach 1949–55, w okresie intensywnego stalinizmu, wizerunek II RP składał się z kilku ostrych, grubych linii: nie znajdywano w niej żadnych wydarzeń pozytywnych; twierdzono, że kraj w każdej dziedzinie przeżywał głęboki regres.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj