Historia

Od Mieszka do Angeli

Polacy i Niemcy – tysiąc lat sądziedztwa

Jan Matejko, z cyklu Dzieje Cywilizacji, „Koronacja pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego” Jan Matejko, z cyklu Dzieje Cywilizacji, „Koronacja pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego” Forum
Polacy i Niemcy są ze sobą powiązani tak splątanymi nićmi, że ich narodowe mity stanowią obieg niemal wspólny, choć na ogół się do tego nie przyznajemy. Nasz najnowszy „Pomocnik Historyczny” zatytułowany „Polacy i Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa” w sposób zaskakujący i fascynujący opowiada dzieje współistnienia i konfliktów dwu narodów.
Polityka

Polacy i Niemcy to osobliwi sąsiedzi. Wprawdzie do polskich porzekadeł od dawna należy powiedzenie, że jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem, ale w obu krajach pełno jest zniemczonych polskich i spolszczonych niemieckich nazwisk. A liczba polsko-niemieckich małżeństw sięga dziś setek tysięcy. Już Mieszko I wziął sobie, po Czeszce Dąbrówce, Niemkę Odę. Dwie żony Bolesława Chrobrego były Niemkami. Rycheza Mieszka II – także. Nie mówiąc już o św. Jadwidze – patronce Dolnego Śląska i żonie Henryka Brodatego.

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Od Mieszka do Angeli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021