Historia

Kiedy Jałta przyszła nad Mozę

Żołnierze zdradzeni w Jałcie

Polscy żołnierze wkraczają do miasteczka Moerdijk, leżącego u ujścia rzeki Mozy, listopad 1944 r. Polscy żołnierze wkraczają do miasteczka Moerdijk, leżącego u ujścia rzeki Mozy, listopad 1944 r. Instytut Sikorskiego w Londynie / Ośrodek Karta w Warszawie
Gorycz, zniechęcenie i spisek. Tak żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przyjęli wiadomość o porozumieniu się Zachodu ze Stalinem.
Generał Nikodem Sulik nie chciał, aby II Korpus wycofano do Wielkiej Brytanii. Miał nadzieję na połączenie się z I Korpusem w Niemczech i wspólne wkroczenie na ziemie polskie.Narodowe Archiwum Cyfrowe Generał Nikodem Sulik nie chciał, aby II Korpus wycofano do Wielkiej Brytanii. Miał nadzieję na połączenie się z I Korpusem w Niemczech i wspólne wkroczenie na ziemie polskie.

Od lata do jesieni 1944 r. 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka szarżowała przez Francję, Belgię i Holandię w pogoni za cofającymi się Niemcami. „Szarża” skończyła się 9 listopada 1944 r. zdobyciem zamienionego w twierdzę brabanckiego miasteczka Moerdijk. Po tym sukcesie dywizja skierowana została do obrony nad rzeką Mozą, gdzie pozostawała do 7 kwietnia następnego roku. Na ogół pisze się, że ten okres maczkowcy spędzili na nudnej służbie patrolowej. Nic bardziej mylnego…

Polskie czołgi stanęły pod osłoną drzew wiejskich ogrodów.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy Jałta przyszła nad Mozę"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020