Historia

Rewolucja czerwcowa

1989: rewolucja czerwcowa

Gdańszczanie witają prezydenta USA George'a Busha, 11 lipca 1989 r. Gdańszczanie witają prezydenta USA George'a Busha, 11 lipca 1989 r. Krzysztof Wójcik / Forum
Rok 1989 był jednym z tych momentów w dziejach, kiedy to w Polsce decydował się los Europy.
Tadeusz Mazowiecki, „nasz” premier, wybrany 24 sierpnia 1989 r.Wojciech Druszcz/EAST NEWS Tadeusz Mazowiecki, „nasz” premier, wybrany 24 sierpnia 1989 r.

W XX w. zdarzyło się to zaledwie trzy razy. W 1920 r. pokonanie sowieckiej Rosji zablokowało pochód komunizmu w głąb kontynentu. W 1939 r. odrzucenie przez Polskę współpracy z hitlerowskimi Niemcami i jej sojusz z Francją i Anglią zaważyły na przebiegu II wojny światowej. Po raz trzeci Polacy przestawili zwrotnicę dziejów właśnie w 1989 r., kiedy zadali nokautujący cios systemowi komunistycznemu w swoim kraju, co zapoczątkowało rychły jego upadek w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

Niestety, instrumentalne wykorzystywanie historii przez część polityków sprawia, że rok 1989 jest często przedstawiany w krzywym zwierciadle.

Czytaj także

Społeczeństwo

„Nie prowadzimy lekcji z masturbacji”, czyli na czym polega edukacja seksualna

Nie chodzi o to – jak wydaje się niektórym – żeby pokazywać techniki masturbacyjne. Raczej o to, żeby specjaliści wytłumaczyli rodzicom i wychowawcom, że coś takiego jak masturbacja dziecięca istnieje.

Dominika Buczak
17.06.2019