„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Historia prosto z książki

Dla rusofilów i rusofobów. Nowe książki historyczne

suricoma / PantherMedia
materiały prasowe

Dla rusofilów i rusofobów

O Rosji inaczej, Andrzej Walicki, Fundacja Oratio Recta, Warszawa 2019, s. 363

Profesor Andrzej Walicki, filozof i historyk myśli, to jeden z najwybitniejszych nie tylko w Polsce, ale i na świecie znawców Rosji, zwłaszcza dziejów rosyjskiej duchowości. Świadectwem międzynarodowego uznania dla jego twórczości jest m.in. przyznana mu w 1998 r. prestiżowa Nagroda im. Eugenia Balzana, zwana włosko-szwajcarskim Noblem.

„O Rosji inaczej” to wybór dotyczących Rosji i relacji polsko-rosyjskich esejów naukowych i tekstów publicystycznych Profesora z lat 1988–2017. Dają głęboki wgląd w rosyjską historię, politykę i filozofię od XIX w. do dziś, oryginalną analizę kolejnych ważnych okresów historycznych – przełomów rewolucyjnych, pierestrojki, czasów Jelcyna i Putina oraz towarzyszących im sporów ideowych.

Problematyka rosyjska często zdominowana jest u nas przez uproszczone i podlegające doraźnym impulsom politycznym interpretacje. Andrzej Walicki nie poddaje się żadnym politycznym koniunkturom, nierzadko formułuje opinie uznawane za kontrowersyjne. Można się z nim zgadzać albo nie, ale nawet najzawziętsi przeciwnicy muszą docenić jego fenomenalną erudycję, jasność i precyzję wywodów, urodę i elegancję języka.

JACEK POPRZECZKO

***

Francuski łącznik

Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia Andrzeja Paczkowskiego, Patryk Pleskot, IPN, Warszawa 2019, s. 468

Na wakacyjną kanikułę książka jak znalazł. Pełna turystyczno-historycznych anegdot, znajdziemy w niej i obrazy zrewoltowanego Paryża w maju 1968 r., i nędzę upadku systemu komunistycznego na lotnisku w Bukareszcie w 1988 r. Przeważają górskie klimaty – Andrzej Paczkowski to człowiek gór, najdłużej urzędujący prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Historia prosto z książki"
Reklama