Historia

Z archiwum N

Smaczki z tajnych noblowskich archiwów

Szimon Peres (Szymon Perski) i Menachem Begin (Mieczysław Biegun) Szimon Peres (Szymon Perski) i Menachem Begin (Mieczysław Biegun) Getty Images
Komitet Noblowski po 50 latach odtajnia informacje o nominowanych. Wiemy, kto z Polski był blisko Pokojowej Nagrody Nobla.
Jan Bloch, Ludwik Zamenhof, Józef PolakGetty Images, East News, AN/• Jan Bloch, Ludwik Zamenhof, Józef Polak

W tym roku przyznana zostanie po raz setny Pokojowa Nagroda Nobla. Zgłoszono do niej 301 kandydatów, z czego 223 to osoby, a 78 – organizacje. Polska ma już dwie nagrody pokojowe. W 1983 r. otrzymał ją Lech Wałęsa. O drugiej niewielu pamięta: dostali ją w 1995 r. fizyk Józef Rotblat (1908–2005) wspólnie z utworzoną z jego udziałem Konferencją Pugwash za wieloletnie wysiłki na rzecz rozbrojenia jądrowego. Rotblat był doktorem fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Z archiwum N"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021