Historia

Z archiwum N

Smaczki z tajnych noblowskich archiwów

Szimon Peres (Szymon Perski) i Menachem Begin (Mieczysław Biegun) Szimon Peres (Szymon Perski) i Menachem Begin (Mieczysław Biegun) Getty Images
Komitet Noblowski po 50 latach odtajnia informacje o nominowanych. Wiemy, kto z Polski był blisko Pokojowej Nagrody Nobla.
Jan Bloch, Ludwik Zamenhof, Józef PolakGetty Images, East News, AN/• Jan Bloch, Ludwik Zamenhof, Józef Polak

W tym roku przyznana zostanie po raz setny Pokojowa Nagroda Nobla. Zgłoszono do niej 301 kandydatów, z czego 223 to osoby, a 78 – organizacje. Polska ma już dwie nagrody pokojowe. W 1983 r. otrzymał ją Lech Wałęsa. O drugiej niewielu pamięta: dostali ją w 1995 r. fizyk Józef Rotblat (1908–2005) wspólnie z utworzoną z jego udziałem Konferencją Pugwash za wieloletnie wysiłki na rzecz rozbrojenia jądrowego. Rotblat był doktorem fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Z archiwum N"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021