Historia

Moskwa w rękach Polaków?

Oficerowie polscy z armii rosyjskiej – członkowie Związku Wojskowych Polaków Okręgu Moskiewskiego, zdjęcie z 1917 r. Oficerowie polscy z armii rosyjskiej – członkowie Związku Wojskowych Polaków Okręgu Moskiewskiego, zdjęcie z 1917 r. WBH
Dzień Jedności Narodowej obchodzony przez Rosjan 4 listopada przypomina im o wypędzeniu Polaków z Moskwy w 1612 r. Nic dziwnego, że obawiali się koncentracji w tym mieście polskiego wojska po rewolucyjnych wydarzeniach 1917 r.
Wanda PodgurskaZbiory Jarosława J. Szczepańskiego Wanda Podgurska

Polski pułk rezerwowy, przemianowany później na Pułk Strzelców Polskich im. Bartosza Głowackiego, powstał w Moskwie w listopadzie 1917 r. „Liczył około tysiąca polskich żołnierzy, uzbrojonych i świetnie wyszkolonych, co w ogarniętej falą rewolucji Moskwie było wielkim zagrożeniem dla władz bolszewickich i wojsk rewolucyjnych”pisał Stanisław Dobrowolski ps. Barski w książce „W żołnierce i konspiracji. Notatki z ocalałych szpargałów” wydanej w Warszawie latem 1939 r.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Historia; s. 58
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021