Historia

Na bosaka, ale w ostrogach

1800: wyczyny Polaków pod Hohenlinden

„Bitwa pod Hohenlinden”, rycina Edme Bovineta z 1801 r. „Bitwa pod Hohenlinden”, rycina Edme Bovineta z 1801 r. BEW
Wyczyny Polaków w bitwie pod Hohenlinden w grudniu 1800 r. przypominają „Niezwykłe przygody Barona Münchhausena”. Jeden dobosz wywołał panikę w nieprzyjacielskim batalionie, dwóch kawalerzystów wzięło do niewoli ponad 50 jeńców, a strzelec pojmał księcia Liechtensteina, żeby wygrać butelkę wina.
Sztandar Batalionu Artylerii Legionów Polskich we Włoszech.Wiesław Zieliński/EAST NEWS Sztandar Batalionu Artylerii Legionów Polskich we Włoszech.

W odróżnieniu jednak od bajdurzenia słynnego barona – w relacjach o czynach Polaków nie ma krzty przesady, o czym świadczą przekazy ich francuskich towarzyszy broni. Dzieje Legionów Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nierozerwalnie związane są z Włochami. Jednak pod koniec 1799 r., po serii klęsk we Włoszech, utracie Lombardii i załamaniu się morale armii republikańskiej, którego nie mógł odbudować przebywający wówczas w Egipcie Napoleon Bonaparte, zdecydowano się na sformowanie nowych polskich oddziałów.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Na bosaka, ale w ostrogach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021