Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Polskie kolonie wschodnie

Kiedy przestaniemy udawać, że polskiego kolonializmu nie było?

Fotografka Julia Kriwicz protestuje przeciw używaniu „kolonialnego” przyimka „na” w odniesieniu do ukraińskiego państwa. Fotografka Julia Kriwicz protestuje przeciw używaniu „kolonialnego” przyimka „na” w odniesieniu do ukraińskiego państwa. Maria Beburia
Per Waesterberg z Akademii Noblowskiej podczas wygłaszania laudacji dla Olgi Tokarczuk pochwalił między innymi krytyczny i dojrzały stosunek autorki do ciemnych stron historii jej ojczyzny, wśród nich „kolonializmu” i „antysemityzmu”. Na prawicy zawrzało.
Fragment grafiki z początku XX w. ilustrującej życie na Kresach.Polona Fragment grafiki z początku XX w. ilustrującej życie na Kresach.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zżymał się na Twitterze, że Szwedzi „stracili okazję”, by przeprosić za potop, a Krystyna Pawłowicz napisała, że cieszy się bardzo, bo „dzięki rozpoczętym ponad 1000 lat temu »kolonialnym podbojom« Piasta (sic) oraz dzięki jednoczeniu ziem Słowian naszej części Europy przez kolejnych polskich władców (sic) możemy dziś cieszyć się istnieniem najbardziej wolnego systemu państwowego w Europie Środkowej, tj. POLSKA (sic)”.

Omawiając awanturę wokół noblowskiej laudacji dla Tokarczuk, prawicowy publicysta Piotr Semka oznajmił na antenie TVP, że noblistka nie powinna „bezpośrednio odnosić się do konfliktów politycznych”.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Polskie kolonie wschodnie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >