Historia

Polskie kolonie wschodnie

Kolonializm w polskim wydaniu

Fotografka Julia Kriwicz protestuje przeciw używaniu „kolonialnego” przyimka „na” w odniesieniu do ukraińskiego państwa. Fotografka Julia Kriwicz protestuje przeciw używaniu „kolonialnego” przyimka „na” w odniesieniu do ukraińskiego państwa. Maria Beburia
Per Waesterberg z Akademii Noblowskiej podczas wygłaszania laudacji dla Olgi Tokarczuk pochwalił między innymi krytyczny i dojrzały stosunek autorki do ciemnych stron historii jej ojczyzny, wśród nich „kolonializmu” i „antysemityzmu”. Na prawicy zawrzało.
Fragment grafiki z początku XX w. ilustrującej życie na Kresach.Polona Fragment grafiki z początku XX w. ilustrującej życie na Kresach.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zżymał się na Twitterze, że Szwedzi „stracili okazję”, by przeprosić za potop, a Krystyna Pawłowicz napisała, że cieszy się bardzo, bo „dzięki rozpoczętym ponad 1000 lat temu »kolonialnym podbojom« Piasta (sic) oraz dzięki jednoczeniu ziem Słowian naszej części Europy przez kolejnych polskich władców (sic) możemy dziś cieszyć się istnieniem najbardziej wolnego systemu państwowego w Europie Środkowej, tj. POLSKA (sic)”.

Omawiając awanturę wokół noblowskiej laudacji dla Tokarczuk, prawicowy publicysta Piotr Semka oznajmił na antenie TVP, że noblistka nie powinna „bezpośrednio odnosić się do konfliktów politycznych”.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Historia; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Polskie kolonie wschodnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021