Historia

Szpicbródka i koledzy

Szpicbródka – kasiarz II RP

Zdjęcie Stanisława Cichockiego zrobione w Wydziale Śledczym w Częstochowie w 1930 r. Zdjęcie Stanisława Cichockiego zrobione w Wydziale Śledczym w Częstochowie w 1930 r. Zdjęcie z kolekcji Jacka Dehnela www.awers‑rewers.pl
Największy kasiarz II RP 90 lat temu szykował skok stulecia. Omal się udało.
Reklama filmu o dżentelmenie włamywaczu, na którym wzorował się Szpicbródka.Polona Reklama filmu o dżentelmenie włamywaczu, na którym wzorował się Szpicbródka.

Na początku 1930 r. Policja Państwowa zatrzymała Stanisława Cichockiego, lat 40, zamieszkałego na stałe w Warszawie, kamienicznika i współwłaściciela kabaretu Czarny Kot. Nie o aferę obyczajową z „gerlsami” jednak chodziło, lecz o napad na bank, z perspektywą łupu w wysokości 5 mln dol.

Stanisław Cichocki, dystyngowany, elokwentny, dobrze wychowany i ubrany jegomość, był szerzej znanym pod pseudonimem Szpicbródka królem polskich, dodajmy – jednych z najlepszych w swoim fachu na świecie – kasiarzy.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpicbródka i koledzy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020