Historia

Historia, jakiej nie znacie: Sokrates, filozof w zbroi

Pomnik Sokratesa w Grecji Pomnik Sokratesa w Grecji Yannis Behrakis / Reuters / Forum
Kilka słów o Sokratesie, który własną filozofię stosował nie tylko w czasie uczt i jałowych dyskusji.

Był 424 r. p.n.e. Od ośmiu lat toczyła się wielka wojna między Grekami, nazwana później peloponeską, w której starły się dwa wielkie sojusze: ateński Związek Morski i Związek Peloponeski, gdzie główne skrzypce (czy może raczej lirę) grali Spartanie. Skutki okazały się katastrofalne dla obu stron, ale wojna miała trwać jeszcze 20 lat. Tymczasem Ateńczycy demokratycznie podjęli decyzję o zaatakowaniu Beocji, sprzymierzonej akurat ze Spartą. Chytry plan przewidywał kombinowane działania morsko-lądowe; podwójny, skoordynowany atak miał nastąpić tego samego dnia na dwóch krańcach Beocji, utrudniając obronę.

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020