Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Jerozolima z Kutna

Szalom Asz (Kutno 1880 – Londyn 1957) – jeden z największych, najważniejszych i najpłodniejszych twórców literatury jidysz. Prozaik, dramaturg i publicysta. Autor takich utworów, jak „Bóg Zemsty”, „Miasteczko” czy „Mąż z Nazaretu”. Prekursor dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Dwukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Szalom Asz (Kutno 1880 – Londyn 1957) – jeden z największych, najważniejszych i najpłodniejszych twórców literatury jidysz. Prozaik, dramaturg i publicysta. Autor takich utworów, jak „Bóg Zemsty”, „Miasteczko” czy „Mąż z Nazaretu”. Prekursor dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Dwukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. AN
O tym, jak niedoszły rabin Szalom Asz został przyłapany na czytaniu świeckich książek i zrobił światową karierę, opowiada jego prawnuk.
Pisarz (stoi drugi od lewej) z rodziną w Kutnie, 1930 r.AN Pisarz (stoi drugi od lewej) z rodziną w Kutnie, 1930 r.

JERZY ZIEMACKI: – Jakim człowiekiem był Szalom Asz, pana pradziadek, światowej sławy pisarz tworzący w języku jidysz?
DAVID MAZOWER: – Łatwo zapadał ludziom w pamięć. Chętnie udzielał wywiadów prasowych i dawał się fotografować. Prywatnie był raczej skromny, wrażliwy, romantyczny, o zmiennym usposobieniu: raz melancholijny, innym razem gwałtowny. Zdarzało mu się, dorosłemu mężczyźnie, płakać. Czasem były to łzy szczęścia lub estetycznego zachwytu. Krąży o nim sporo anegdot świadczących o bogatej osobowości, umiłowaniu kobiet, poczuciu humoru.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Historia; s. 50
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >