Historia

Jerozolima z Kutna

Rozmowa z Davidem Mazowerem o tym, jak jego pradziadek, niedoszły rabin Szalom Asz zrobił światową karierę

Szalom Asz (Kutno 1880 – Londyn 1957) – jeden z największych, najważniejszych i najpłodniejszych twórców literatury jidysz. Prozaik, dramaturg i publicysta. Autor takich utworów, jak „Bóg Zemsty”, „Miasteczko” czy „Mąż z Nazaretu”. Prekursor dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Dwukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Szalom Asz (Kutno 1880 – Londyn 1957) – jeden z największych, najważniejszych i najpłodniejszych twórców literatury jidysz. Prozaik, dramaturg i publicysta. Autor takich utworów, jak „Bóg Zemsty”, „Miasteczko” czy „Mąż z Nazaretu”. Prekursor dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Dwukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. AN
O tym, jak niedoszły rabin Szalom Asz został przyłapany na czytaniu świeckich książek i zrobił światową karierę, opowiada jego prawnuk.
Pisarz (stoi drugi od lewej) z rodziną w Kutnie, 1930 r.AN Pisarz (stoi drugi od lewej) z rodziną w Kutnie, 1930 r.

JERZY ZIEMACKI: – Jakim człowiekiem był Szalom Asz, pana pradziadek, światowej sławy pisarz tworzący w języku jidysz?
DAVID MAZOWER: – Łatwo zapadał ludziom w pamięć. Chętnie udzielał wywiadów prasowych i dawał się fotografować. Prywatnie był raczej skromny, wrażliwy, romantyczny, o zmiennym usposobieniu: raz melancholijny, innym razem gwałtowny. Zdarzało mu się, dorosłemu mężczyźnie, płakać. Czasem były to łzy szczęścia lub estetycznego zachwytu. Krąży o nim sporo anegdot świadczących o bogatej osobowości, umiłowaniu kobiet, poczuciu humoru.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Jerozolima z Kutna"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020