Historia

Jerozolima z Kutna

Rozmowa z Davidem Mazowerem o tym, jak jego pradziadek, niedoszły rabin Szalom Asz zrobił światową karierę

Szalom Asz (Kutno 1880 – Londyn 1957) – jeden z największych, najważniejszych i najpłodniejszych twórców literatury jidysz. Prozaik, dramaturg i publicysta. Autor takich utworów, jak „Bóg Zemsty”, „Miasteczko” czy „Mąż z Nazaretu”. Prekursor dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Dwukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Szalom Asz (Kutno 1880 – Londyn 1957) – jeden z największych, najważniejszych i najpłodniejszych twórców literatury jidysz. Prozaik, dramaturg i publicysta. Autor takich utworów, jak „Bóg Zemsty”, „Miasteczko” czy „Mąż z Nazaretu”. Prekursor dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Kawaler Orderu Polonia Restituta. Dwukrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla. AN
O tym, jak niedoszły rabin Szalom Asz został przyłapany na czytaniu świeckich książek i zrobił światową karierę, opowiada jego prawnuk.
Pisarz (stoi drugi od lewej) z rodziną w Kutnie, 1930 r.AN Pisarz (stoi drugi od lewej) z rodziną w Kutnie, 1930 r.

JERZY ZIEMACKI: – Jakim człowiekiem był Szalom Asz, pana pradziadek, światowej sławy pisarz tworzący w języku jidysz?
DAVID MAZOWER: – Łatwo zapadał ludziom w pamięć. Chętnie udzielał wywiadów prasowych i dawał się fotografować. Prywatnie był raczej skromny, wrażliwy, romantyczny, o zmiennym usposobieniu: raz melancholijny, innym razem gwałtowny. Zdarzało mu się, dorosłemu mężczyźnie, płakać. Czasem były to łzy szczęścia lub estetycznego zachwytu. Krąży o nim sporo anegdot świadczących o bogatej osobowości, umiłowaniu kobiet, poczuciu humoru.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Jerozolima z Kutna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021