Historia

Z Hitlerem przeciw Stalinowi

Własowcy: zbrodniarze, kolaboranci czy wyzwoliciele?

Andriej Własow (z przodu w okularach) wizytuje oddziały Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji, 1944 r. Andriej Własow (z przodu w okularach) wizytuje oddziały Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji, 1944 r. DPA / PAP
Czesi zdemontowali w stolicy pomnik marszałka Armii Czerwonej Iwana Koniewa. I zapowiedzieli uhonorowanie prawdziwych wyzwolicieli Pragi – własowców.
Zdjęcie Andrieja Własowa wykonane na Łubiance po aresztowaniu w 1945 r.AN Zdjęcie Andrieja Własowa wykonane na Łubiance po aresztowaniu w 1945 r.

Żołnierze Andrieja Własowa to dla Rosjan synonim zdrady i kolaboracji, dla Polaków – zbrodni wojennych dokonywanych w imieniu Hitlera, zwłaszcza w powstaniu warszawskim. Jednak mieszkańcy czeskiej Pragi inaczej zapamiętali obywateli ZSRR służących w mundurach feldgrau. Nie zrozumiemy tego paradoksu, jeśli nie zauważymy zwrotu akcji w maju 1945 r., choć z polskiego punktu widzenia wygląda on na nieszczere nawrócenie się zbrodniarzy wojennych.

5 maja w Pradze wybuchło powstanie. Czeski ruch oporu podjął nierówną walkę z silnym niemieckim garnizonem.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Hitlerem przeciw Stalinowi"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019