Historia

Z Hitlerem przeciw Stalinowi

Własowcy: zbrodniarze, kolaboranci czy wyzwoliciele?

Andriej Własow (z przodu w okularach) wizytuje oddziały Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji, 1944 r. Andriej Własow (z przodu w okularach) wizytuje oddziały Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji, 1944 r. DPA / PAP
Czesi zdemontowali w stolicy pomnik marszałka Armii Czerwonej Iwana Koniewa. I zapowiedzieli uhonorowanie prawdziwych wyzwolicieli Pragi – własowców.
Zdjęcie Andrieja Własowa wykonane na Łubiance po aresztowaniu w 1945 r.AN Zdjęcie Andrieja Własowa wykonane na Łubiance po aresztowaniu w 1945 r.

Żołnierze Andrieja Własowa to dla Rosjan synonim zdrady i kolaboracji, dla Polaków – zbrodni wojennych dokonywanych w imieniu Hitlera, zwłaszcza w powstaniu warszawskim. Jednak mieszkańcy czeskiej Pragi inaczej zapamiętali obywateli ZSRR służących w mundurach feldgrau. Nie zrozumiemy tego paradoksu, jeśli nie zauważymy zwrotu akcji w maju 1945 r., choć z polskiego punktu widzenia wygląda on na nieszczere nawrócenie się zbrodniarzy wojennych.

5 maja w Pradze wybuchło powstanie. Czeski ruch oporu podjął nierówną walkę z silnym niemieckim garnizonem.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Hitlerem przeciw Stalinowi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021