Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Węgierska rana

Traktat w Trianon: węgierska rana

Przed salą konferencyjną w pałacu Trianon, 7 maja 1919 r. Przed salą konferencyjną w pałacu Trianon, 7 maja 1919 r. Getty Images
Sto lat po podpisaniu 4 czerwca 1920 r. traktatu w Trianon Węgrzy nadal uważają, że „rozsiekano” ich państwo na kawałki.
Fragment plakatu z epoki „Sprawiedliwość dla Węgier” przedstawia mapę z 1914 r. rozpiętą na krzyżu, z zaznaczonymi na niej terytoriami odebranymi w wyniku traktatu w Trianon na rzecz Austrii, Czechosłowacji, Rumunii oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (późniejsza Jugosławia), z wyliczeniem utraconej powierzchni i ludności.Alamy/BEW Fragment plakatu z epoki „Sprawiedliwość dla Węgier” przedstawia mapę z 1914 r. rozpiętą na krzyżu, z zaznaczonymi na niej terytoriami odebranymi w wyniku traktatu w Trianon na rzecz Austrii, Czechosłowacji, Rumunii oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (późniejsza Jugosławia), z wyliczeniem utraconej powierzchni i ludności.

Zwycięska Ententa, budując nową Europę po pierwszej wojnie światowej, rozdzieliła pokonane Austro-Węgry na część austriacką i część węgierską, i każdą z nich potraktowała osobno. Oznaczało to ostateczne uznanie zaniku Austro-Węgier, ale i rozpadu historycznych Węgier. Królestwo Węgierskie przez wieki ukształtowało się jako państwo, w którym węgierski naród stanowił zaledwie około połowy ludności. Na początku XVI w. po bitwie pod Mohaczem w 1526 r. państwo węgierskie niemalże przestało istnieć, a tron przeszedł w ręce austriackich Habsburgów.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Węgierska rana"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >