Historia

Węgierska rana

Traktat w Trianon: węgierska rana

Przed salą konferencyjną w pałacu Trianon, 7 maja 1919 r. Przed salą konferencyjną w pałacu Trianon, 7 maja 1919 r. Getty Images
Sto lat po podpisaniu 4 czerwca 1920 r. traktatu w Trianon Węgrzy nadal uważają, że „rozsiekano” ich państwo na kawałki.
Fragment plakatu z epoki „Sprawiedliwość dla Węgier” przedstawia mapę z 1914 r. rozpiętą na krzyżu, z zaznaczonymi na niej terytoriami odebranymi w wyniku traktatu w Trianon na rzecz Austrii, Czechosłowacji, Rumunii oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (późniejsza Jugosławia), z wyliczeniem utraconej powierzchni i ludności.Alamy/BEW Fragment plakatu z epoki „Sprawiedliwość dla Węgier” przedstawia mapę z 1914 r. rozpiętą na krzyżu, z zaznaczonymi na niej terytoriami odebranymi w wyniku traktatu w Trianon na rzecz Austrii, Czechosłowacji, Rumunii oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (późniejsza Jugosławia), z wyliczeniem utraconej powierzchni i ludności.

Zwycięska Ententa, budując nową Europę po pierwszej wojnie światowej, rozdzieliła pokonane Austro-Węgry na część austriacką i część węgierską, i każdą z nich potraktowała osobno. Oznaczało to ostateczne uznanie zaniku Austro-Węgier, ale i rozpadu historycznych Węgier. Królestwo Węgierskie przez wieki ukształtowało się jako państwo, w którym węgierski naród stanowił zaledwie około połowy ludności. Na początku XVI w. po bitwie pod Mohaczem w 1526 r. państwo węgierskie niemalże przestało istnieć, a tron przeszedł w ręce austriackich Habsburgów.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Węgierska rana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020